Rezbár Šimík

Select Your language:
SK
UK
DE

Dlhoročná tradícia

Slovensko sa môže hrdo pýšiť tradíciou rezbárstva už niekoľko storočí. Rezbárske dielne zaznamenali najväčší rozmach počas neskorej gotiky na Spiši, kde najmä vďaka zásluhe Majstra Pavla z Levoče vznikli diela, ktoré sú dokonca zapísané v Zozname UNESCO. Rezbárstvo sa však na slovenskom území rozvíjalo aj potom a to najmä vďaka pastierskemu umeniu: črpáky, formy na syry, alebo vyrezávané hudobné píšťaly či fujary. Rezbárstvo však bolo bežnou súčasťou prác mužov počas zimy, kedy si krátili dlhé chvíle vyrezávaním potrebných vecí do domácností, betlehemov, sošiek či hračiek.


K takýmto amatérskym rezbárom patril aj starý otec Vladimíra Šimíka z obce Dolná Maríková, v pohorí Javorníky. Lásku k drevu však majster Šimík zdedil po svojom otcovi – tesárovi. Po vyučení u uznávaných rajeckých majstrov si založil Vladimír Šimík st. svoju prvú dielňu a začal s rezbami. Už je to viac ako 40 rokov čo funguje značka „Rezbár Šimík,, a vďaka rodinnej tradícii bude fungovať aj naďalej.



Kvalita je základ

Vďaka desiatkam rokov tvrdej práce s drevom sa v rodine Šimíkovcov vyvinul veľký zmysel pre detail a kvalitu. Základom je predovšetkým tradičná ručná výroba, ktorej je čoraz menej. Cit pre kvalitnú prácu s drevom sa v rodine učilo postupne a trvalo to mnoho rokov. Popri rezbárstve začalo aj stolárstvo, tokárstvo, tesárstvo a reštaurátorstvo.


Len dlhoročnou praxou a študovaním u tých najlepších majstrov sa rezbárska rodina Šimíkovcov dokáže vrátiť aj niekoľko storočí späť a pracovať rovnakými technikami ako to bolo pred stáročiami. Vďaka tomu, že vedia dodržať rovnaké pracovné postupy starých majstrov, zachovávajú sa ich diela aj pre ďalšie generácie.


Martin Šimík a Vladimír Šimík ml. pôsobili aj ako umeleckí rezbári niekoľko rokov v zahraničí, pričom si odtiaľ doniesli nové postupy a najmä zmysel pre kvalitne odvedenú prácu. Vďaka rodinnej tradícii sa počas niekoľkých rokov vyvinul rozoznateľný rezbársky rukopis, ktorý je zárukou tradičnej kvality. Viac však prezradia hotové umelecké diela, ktoré môžete nájsť vo viac ako v 50-tich kostoloch Slovenska, ako aj v súkromných zbierkach po celom svete. /galéria/


Výrobky rodiny Šimíkovcov nie sú kusy, ktoré vzídu z výrobnej linky stroja. Vždy ide o poctivú drinu, napokon však z každého diela cítiť teplo. To je to, čo robíme a robíme to dobre.

Dlhoročná tradícia