Rezbár Šimík

Select Your language:
SK
UK
DE
O nás - Kto, Kde, Prečo

O nás - Kto, Kde, Prečo

Rodinná firma a značka ,,Rezbár Šimík ,, ktorej začiatky siahajú do 60. rokov 20.storočia je jedna z mála rezbárskych dielní na Slovensku, v ktorej základom sú rodinní príslušníci. Ako všade, tak aj tu stál na počiatku jeden človek, ktorý postupom času vytvoril silnú firmu založenú na rodinnom základe.


Po celý čas tvorí základ firmy tradícia a nezameniteľný rezbársky rukopis, ktorý desaťročia budoval majster Vladimír Šimík. Ten ho postupne odovzdáva svojim dvom synom Martinovi Šimíkovi a Vladimírovi Šimíkovi ml., ktorý si našli cestu k drevu a k rezbárstvu popri svojom otcovi. Svoje skúsenosti zbierali a zdokonaľovali aj za hranicami Slovenska, kde získali rozhľad a víziu v pokračovaní rodinnej firmy.


Martin Šimík a Vladimír Šimík ml. sa spolu so svojím otcom snažia zachovať rezbárstvo a tradíciu, ktoré neodmysliteľne patrí k tejto oblasti Slovenska. Obaja sa snažia poukázať na remeslo, ktoré pomaly vymiera a potrebuje opäť naspäť získať svoju slávu.

Vladimír Šimík ml.

Vladimír Šimík ml.

(nar. 1983)

Umelecký rezbár, študoval v Dubnici nad Váhom, praxoval u svojho otca – majstra Šimíka. Podobne ako jeho brat Martin, tak aj on sa už počas štúdií zúčastňoval niekoľkých rezbárskych sympózií či rezbárskych podujatí. Po štúdiách začal naberať skúsenosti od svojho otca, neskôr však nasledoval kroky svojho staršieho brata Martina, a tiež sa odišiel zdokonaľovať do zahraničia. Vladimírovi učarovala predovšetkým keltská kultúra, kde začal rozvíjať svoje remeslo. Na západnom pobreží Írska je dodnes možné vidieť jeho práce, najmä keltské kríže s ornamentikou.

Vladimír Šimík st.

Vladimír Šimík st.

(nar. 1955)

Majster a zakladateľ rezbárskej dielne rodiny Šimíkovcov, učeň vychýrených rajeckých rezbárov. Ešte za čias socializmu pracoval na voľnej nohe a tvoril svoj nezameniteľný štýl. Už vtedy jeho diela tvorili často súčasť interiérov cirkevných stánkov. Spolu s akademickým sochárom Jozefom Klechom sa ako reštaurátor zaslúžil o záchranu viacerých významných rezbárskych pamiatok Slovenska. Od roku 1989 pracuje majster Šimík najmä pre cirkev, dodnes jeho sochy a drevené interiéry zdobia viac ako 50 kostolov po celom Slovensku. Spolu so svojimi synmi vedú rodinnú rezbársku dielňu v dedinka Bodiná, v srdci Strážovských vrchov.

Martin Šimík

Martin Šimík

(nar. 1979)

Umelecký rezbár, študoval v Žiline, praxoval vo vychýrenom rezbárskom družstve Rezbár Rajec. Už počas štúdií sa zúčastňoval aj rezbárskych sympózií v Banskej Štiavnici. Po štúdiách začal pracovať v rodinnej rezbárskej firme, kde spolu s otcom a bratom pracovali na rôznych rezbárskych prácach. Po vycestovaní za hranice Slovenska začal zbierať skúsenosti z rôznych kontinentov sveta. Svoje práce zanechal vo Veľkej Británii, ako aj v Írsku. Známe sú predovšetkým jeho keltské kríže so zložitou keltskou ornamentikou. V súčasnosti sa sústreďuje tiež na to, aby sa značka „Rezbár Šimík“ dostala do povedomia ľudí nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Značka ,,Rezbár Šimík,, a tradícia remesla s nami určite nevymrie

Obaja bratia dodnes pôsobia v zahraničí, no postupne sa vracajú ku svojím koreňom a k slovenským tradíciám. Spolu so svojím otcom tvoria rodinnú značku „Rezbár Šimík“, ktorá vychováva už tretiu generáciu svojich nasledovníkov.